stavba na JM Informace o stavbě
červen 2001

Synod podpořil projekt výstavby sborového domu Milíče z Kroměříže na Jižním Městě

Třetí zasedání 30. synodu ČCE, které se konalo ve dnech 17. až 20. května, jsme sledovali s obzvláštní pozorností až netrpělivostí. Požádali jsme totiž synod o vyjádření k záměru výstavby sborového domu na Jižním Městě. Kromě letáku vydaného v loňském roce dostali delegáti synodu list s aktuálními informacemi o přípravě stavby a také přehled o dosud shromážděných finančních prostředcích. S těnito materiály se můžete seznámit níže. Po projednání v hospodářské komisi přijal synod následující usnesení:

Synod si je vědom významu působení církve v prostředí velkých sídlišť. Vítá záměr spořilovského sboru na výstavbu sborového domu na sídlišti Praha - Jižní Město a doporučuje příslušným církevním orgánům a sborům i dalším partnerům, aby tuto akci - podle možnosti a v souladu s danými pravidly - podpořily.

V sobotu odpoledne jsme se v Azylovém domě setkali se zahraničními hosty synodu. Seznámili jsme je se životem sboru, s činností Občanského sdružení Společnou cestou i s projektem výstavby sborového domu, a také jsme zodpověděli jejich četné dotazy. Stanovisko synodu je pro zahraniční partnery důležitým dokumentem k tomu, aby mohli stavbu doporučit ve svých církvích. Doufejme, že se stane povzbuzením a výzvou i pro nás.

Aktuální situace příprav výstavby sborového domu Milíče z Kroměříže ČCE Praha - Jižní Město (informace pro synod)

- Spořilovský sbor vytvořil ze svého středu skupinu členů, kteří se zabývají přípravou stavby, rozhovorů s architektem se však účastní i další členové sboru. Informace o postupu jednání jsou pravidelně předkládány staršovstvu i výročnímu sborovému shromáždění.

- Přítomnost spořilovského sboru v azylovém domě je viditelná zejména v práci s dětmi. Během týdne se konají dvě biblické hodiny. Schůzky pro mladší děti se účastní také děti členů sboru.

- Farář sboru přichází k pastoračním rozhovorům s obyvateli a pracovníky azylového domu.

- Úspěšně pokračují jednání s Městskou částí Praha 11. Ta poskytla potřebný stavební pozemek sboru v podobě dlouhodobého nájmu na 45 let, a to za příznivou cenu 2,40 Kč za 1 m2 a rok.

- Celková příprava stavby bylađ ovlivněna záměrem opravit a rozšířit objekt občanské poradny a azylového domu (Občanské sdružení Společnou cestou), který s plánovaným sborovým domem bude těsně sousedit. Odbor územního řízení doporučil projednávat obě stavby společně, aby tak došlo k žádoucímu architektonickému sladění obou projektů.

- Počátkem roku 2001 ing. arch. Jiří Veselý dokončil projektovou studii rekonstrukce azylového domu a v současné době připravuje dokumentaci k územnímu rozhodnutí o stavebním záměru obou objektů (předpokládaný termín je červenec 2001).

- Představitelé Městské části Praha 11 i Magistrátu hl. m. Prahy se záměrem souhlasí a chtějí ho podporovat. Došlo k jednáním se zástupci Městské části, včetně starosty Ing. P. Jíravy, a také Magistrátu hl. m. Prahy za účasti primátora Ing. arch. J. Kasla.

- Pražský primátor J. Kasl hodlá dát podnět radě zastupitelstva k jednání o finanční účasti při opravě a rozšíření azylové části a o výpomoci církvi do výše 1/3 nákladu při výstavbě sborového domu, a to na rok 2002. Požaduje však, aby sbor v nejbližší době předložil plán finančního zabezpečení stavby.

- Záměr výstavby sborového domu na sídlišti a jeho propojenost se sociálními službami v místě zaujal církevní zahraniční partnery. Mnozí z nich azylový dům navštívili a vyjádřili svůj zájem projekt finančně podpořit.

- Náklady na stavbu byly vyčísleny na 15 057 tis. Kč

Pavel Hejda