K čemu kostel u Chodovské tvrze? K čemu kostel u Chodovské tvrze?

Možná si tuto otázku kladete se mnou. Chci se pokusit odpovědět. Jde o stavbu evangelíků, tedy sboru Českobratrské církve evangelické v Praze 4 - Spořilově, dnes už na Jižním Městě. Málokdo asi věděl o padesát let staré spořilovské modlitebně a malé faře, utopených v dolním rohu Roztylského náměstí. Postaveny byly v době stalinské měnové reformy v padesátých letech. Ta nekompromisně spolykala nashromážděné peníze. Obětavci si pak museli pomoci k nouzovým objektům. Budovy sloužily dodnes, ale volaly po zásadní rekonstrukci a zvětšení.

Otázky, jak dál, ovlivnila vzrůstající spolupráce evangelického sboru s Občanským sdružením "Společnou cestou". Sdružení řídí a odpovídá za poradenské centrum a azylové ubytování na Jižním Městě. Vzájemné sbližování nakonec vyústilo v pozvání k přenesení sídla sboru ze Spořilova na Jižní Město. To znamenalo zvážit výstavbu nového sborového domu na pozemku, který poradna a azyl v Donovalské ulici užívají, a stát se těsnými sousedy. Také minulost se nám ozvala hlasem předchůdce Mistra Jana Husa, Milíče z Kroměříže.

Teď již každý může vidět hrubou stavbu, ve které je zhmotněn výtěžek z prodeje spořilovských budov. Věcně však nestaví evangelíci, ale firma Teltras a.s.. Také se dá povědět, že staví akademický architekt Jiří Veselý za pomoci technického dozoru ing. Pavla Šípa a jeho otce ing. Antonína Šípa a hlavního stavbyvedoucího ing. Davida Steckera.

Nevzniká kostel, ale víceúčelový sborový dům, a jak doufáme ne jen "pro nás". Obsahuje kostelní prostor a klubovny a také byt pro faráře sboru.

Stavbu je již po delší dobu vidět. Rozpoznatelně reaguje na oblou Chodovskou vodní tvrz i pravoúhlé tvary azylového domu. Nepřehlédnutelná je věž. Pokud se chcete přijít podívat, hned nás najdete.

Na vstupní otázku k čemu kostel se má pokusit odpovídat život evangelického sboru, a ovšem také těsná blízkost poradny a azylu. Doufáme, že to není všechno…

Zač stavíme? Ne, nedošlo k další stalinské reformě. Naše sbírky docházejí svého určení. Ovšem stavba je nad síly evangelického sboru. Vlastně je ojedinělou svého druhu v evangelické církvi. Před jejím začátkem přišel velkorysý, v celku téměř dvoumilionový dar německých bavorských evangelíků k desátému výročí sametové revoluce. Ti nás probudili a dodali nám odvahu. Následovala sbírka celé evangelické církve doplněná sbírkami pražských sborů ( celkem téměř 1 mil.). Spořilovský sbor již vydal na stavbu vedle výtěžku prodeje stávajících budov ( 5,5 mil.) 1,2 milionu. Přidali se skotští reformovaní, švýcarský všecírkevní spolek, po několikrát také němečtí falčtí evangelíci, kteří pomáhají vytrvale, dohromady již několika milióny, a další menší společenství, zvláště ve Velké Británii, USA, a Nizozemí, i jednotlivci. Částku sto padesát tisíc, která potvrzuje vstřícnost, přidal také pražský magistrát. V současnosti probíhá každoroční sbírka spolku německých evangelických církví, letos určená italským valdenským a nám, evangelíkům na Jižním Městě. Na dokončení stavby však vedle příslibů stále chybí deset miliónů korun.

Dosud také chybělo pozvání mezi nás těm, kteří na ně čekají. Čekáte? Vydejte se za námi.

Přátelsky,

Tomáš Bísek, farář