nový kostel Nový kostel na Chodově

Kousek od Chodovské tvrze, na prostranství u azylového domu a poradny občanského sdružení Společnou cestou, se začalo stavět. Dění na stavbě ze stromu pozorně sleduje velká plyšová opice. Jak se tam dostala, nevím. Stejně jako ona jste ale možná zvědaví, co vznikne na místě dnešní jámy.

Nejblíže Jižnímu Městu působí sbor Českobratrské církve evangelické na Spořilově. Zdejší malý kostel je v hodně špatném stavu a členové sboru už dlouho touží po přestěhování do místa svého hlavního působení, na Jižní Město. Základy již položené na zmíněném místě nasvědčují, že k tomu v dohledné době dojde. Bude tam stát kostel.

Nová budova uprostřed sídliště bude sloužit především jako prostor pro setkávání. A nejenom členům sboru, nýbrž i širší veřejnosti. Pro děti bude v kostele působit skautské středisko, které jim mimo jiné nabídne aktivity v přírodě (výlety, vycházky, hry). Mládež se bude pravidelně scházet v klubovně v suterénu budovy. I střední a starší generace tu naleznou svůj program. Výtvarné kroužky, přednášky a kurzy jsou další připravované aktivity. V hlavním sále se navíc budou moci pořádat koncerty. Součástí programu samozřejmě budou nedělní bohoslužby, hovory o víře a biblické hodiny pro děti a dospělé.

Kostel se staví přímo na pozemku azylového domu. Občanské sdružení Společnou cestou v něm nabízí ubytování pro matky s dětmi, jež se ocitly bez střechy nad hlavou. Na činnosti tohoto občanského sdružení se členové sboru podílejí již nyní. Jako sousedé budou mít větší možnost navzájem se poznávat a překonávat izolaci obyvatel azylového domu a tím přispívat k jejich integraci do společnosti. Sbor tedy nechce být uzavřenou jednotkou, ale aktivní a dobrý soused, který svému okolí přináší radost.

Stavba je v plném proudu, avšak oficiální základní kámen budoucí kostel ještě nemá. To se změní v neděli 30. března 2003 ve 14 hodin. Základní kámen bude zasazen do zdiva v přízemí budovy za účasti představitelů obce, zástupců domácích i zahraničních církví a členů sboru. I vy jste srdečně zváni. Můžete se těšit na hudební vystoupení a na malé občerstvení. A opice, pokud přežije zimu, bude slavnost položení základního kamene sledovat s námi.

Lisa Fikejsová