Farní sbor Českobratrské církve evangelické Praha - Spořilov/Jižní Město

Slavnostní otevření Sborového domu Milíče z Kroměříže

Před více než padesáti lety vznikl na Spořilově sbor Českobratrské církve evangelické. Členové sboru tehdy postavili za nepříznivých politických a ekonomických podmínek svépomocí skromnou modlitebnu a byt pro faráře. Od té doby se území sboru značně rozšířilo zejména výstavbou rozsáhlých sídlišť v okolí. Sborový objekt už svou kapacitou a vybavením nestačil aktivitám sboru a navíc téměř polovina členů dojížděla z Jižního Města. Již v osmdesátých letech vznikla myšlenka vybudovat v oblasti Jižního Města sborové středisko, které by zároveň nabídlo svému okolí prostory k různým aktivitám v sociální a kulturní oblasti. Tento záměr, který měl výraznou podporu zahraničních přátel, se však v tehdejších politicko-ekonomických podmínkách nepodařilo realizovat.

V roce 1998 započala čilá spolupráce mezi sborem a Občanským sdružením Společnou cestou, které provozuje v Donovalské ulici občanskou poradnu a azylový dům. Sbor byl požádán o pomoc při péči o obyvatele azylového centra, mezi nimiž převažují neúplné rodiny s dětmi. Návrh postavit sborový dům v areálu azylového domu vyšel od vedení občanského sdružení a členové sboru jej vděčně přijali.

Základní kámen sborového domu byl položen v březnu 2003. Pro dokončení hrubé stavby bylo nezbytné budovy na Spořilově odprodat a přenést místo shromažďování a života sboru do občanské poradny. Těsné soužití sborových aktivit a provozu poradny a azylového domu občas vyžadovalo oboustranné uskromnění a vyšší míru tolerance. Vzniklé provizorium však přispělo k rozvinutí přátelských vazeb a spolupráce, v níž chceme pokračovat. Toto "sousedství" dává církevnímu sboru příležitost k tomu, aby se neuzavíral jen do svých témat, ale aby citlivě vnímal aktuální sociální problémy a přispěl k jejich řešení.

Naše provizorium se ukončuje. S opatrnou nadějí pohlížíme do příštích dnů. Cítíme potřebu pozvat ty, kteří jsou ochotni pozvání slyšet a přijmout. Náš úmysl je připravit prostor nejen pro vlastní sborový život, ale nabídnout také širší i necírkevní využití.

V tomto smyslu Vás zveme i na naši slavnost.

Za farní sbor
Tomáš Bísek, farář Pavel Hejda, kurátor
Kostel Milíče z Kroměříže, Praha - Jižní Město

Milíč z Kroměříže byl notářem kanceláře Karla IV a kanovníkem pražské katedrály. V roce 1363 se vzdal všech hodností, aby se v naprosté chudobě věnoval výhradně kazatelství. Svá kázání podepřel energickým nasazením za chudé a potřebné.

Program slavnostního otevření sborového domu

Sobota 7. října
1400 Den radosti - kulturní program s vystoupením hudebních skupin - připravuje Občanské sdružení Společnou cestou
1500 představení Lišky Bystroušky v provedení studentů DAMU
1900 Večer vděčnosti - slavnostní večer, při kterém si připomeneme ty, kteří umožnili výstavbu sborového domu; v programu vystoupí houslistka Silvie Hessová
2030 vystoupení vokální skupiny Kakofon

Neděle 8. října

930 slavnostní bohoslužba za přítomnosti synodního seniora Joela Rumla; káže Dr. Friedhelm Borggrefe z Falcké církve
1115 kantáta Pavla Trojana jr. věnovaná Milíči z Kroměříže
1400 oslava 60. výročí založení sboru a ukončení stavby s pozdravy hostů.

Sborový dům se nachází 100 metrů od Chodovské tvrze. http://sporilov.evangnet.cz

Poděkování

Stavba byla vedle sbírek sboru a celé českobratrské církve evangelické financována značnou výpomocí zahraničních církví a přátel zvláště z Německa, Švýcarska a Velké Británie a také příspěvky ze Spojených Států a Nizozemí. S vděčností připomínáme vstřícnost Městské části Prahy 11, dar pražského Magistrátu, podporu Parlamentu České republiky, příspěvek Státního fondu životního prostřední na tepelné čerpadlo a Konta Bariéry Nadace Charty 77 na výtah pro bezbariérový přístup. Náš dík za vstřícnost patří rovněž generálnímu dodavateli stavby firmě GEOSTAV CZECH, a.s.