Tisková konference Sborový dům Milíče z Kroměříže, Praha – JM / Chodov
zápis z tiskové konference 26.3.2003

Před více než padesáti lety vznikl na Spořilově sbor Českobratrské církve evangelické. Členové sboru tehdy postavili za velmi nepříznivých politických a ekonomických podmínek budovu, která slouží sborovým účelům dodnes. Od té doby se ovšem území sboru rozšířilo výstavbou sídliště Spořilov a především vybudováním Jižního Města. Polovina členů sboru žije právě v této části města. Sborový objekt už nestačí svou kapacitou aktivitám sboru, jednak pro svou velikost a vybavení, dále proto, že je situován mimo jeho dnešní těžiště a konečně, jeho technický stav by vyžadoval kompletní rekonstrukci.

Staršovstvo sboru se už v osmdesátých letech vážně zabývalo myšlenkou vybudovat za podpory partnerů v Nizozemí, sborové středisko v oblasti Jižního Města, které by zároveň nabídlo svému okolí prostory k různým aktivitám v sociální a kulturní oblasti. Po roce 1989 se po řadě jednání podařilo ve spolupráci se zastupitelstvem Městské části Praha Jižní Město najít vhodné stavební místo. Nevyjasněné majetkoprávní vztahy bezprostředně po revoluci a další důvody však další postup velmi zkomplikovaly. Přislíbené finanční prostředky z Nizozemí byly mezitím převedeny na jiné naléhavé projekty.

Jasné řešení problému se naskytlo před dvěma lety naléhavou výzvou Azylového centra na Chodově, které uspokojuje potřeby jak našich, tak cizích bezdomovců a lidí v nouzi, a které stojí uprostřed celé oblasti, postavit sborový dům v jejich areálu. Přechodem na toto místo centrálně položené je sbor odveden od své zabydlené existence směrem, který vytýčil kazatel Milíč z Kroměříže, když před šesti sty léty podepřel svá kázání energickým nasazením za chudé a potřebné.

Cílem výstavby Sborového domu Milíče z Kroměříže je vytvořit prostor pro setkávání

• lidí hledajících duchovní zakotvení života
  • lidí v sociální nouzi
  • lidí osamělých, zejména ve stáří nebo nemoci
  • lidí hledajících smysluplné využití volného času, zejména v programech pro děti a mládež
  • lidí, kterým záleží na místě, kde žijí, a chtějí se podílet na nabídce služeb nebo kulturních akcí pro druhé
  • členů evangelické církve na Jižním Městě a Spořilově

Na realizaci programů bude sbor spolupracovat jak s provozovatelem azylového centra Občanským sdružením Společnou cestou, tak i s dalšími organizacemi, např. Skautským střediskem č. 38 a Kulturním zařízením Chodovská tvrz.

Popis objektu

Sborovový dům je navržen jako částečně podsklepený dvoupatrový objekt s využitelným podkrovím. Jádrem objektu je sál pro shromažďování sboru a konání bohoslužeb. K sálu přiléhají dvě křídla stavby, a to od jihozápadu byt duchovního a ze severovýchodní strany soubor dalších prostorů, určených pro každodenní život sboru.

Hlavní sál je tvořen prostorem tvaru kruhové výseče. Ve středu kruhu stojí stůl, odkud je vysluhována Svatá večeře Páně a odkud také vycházejí všechny další bohoslužebné aktivitty sboru spolu s kázáním. Kolem tohoto středu jsou seskupeny řady sedadel účastníků bohoslužeb. Pro svátost křtu je vyhrazen prostor na obvodu kruhu.V těsné blízkosti kruhu jsou také situovány varhany. Součástí prostoru sálu je kruchta. Kapacita sálu je celkem 170 míst, při stolové úpravě 120 míst. Předsálí má charakte víceúčelového, například výstavního, prostoru.

V objektu budou čtyři klubovny s kapacitou: 32, 16, 10 a 22 míst, klubovna pro mládež v suterenu má 38 míst.

Příprava a dosavadní průběh stavby

Projekt vypracoval akad. arch. Jiří Veselý. za trvalého rozhovoru se sborem.

Synod ČCE se stavebním záměrem spořilovského sboru zabýval při svém zasedání v květnu 2001 a přijal následující usnesení: Synod si je vědom významu působení církve v prostředí velkých sídlišť. Vítá záměr spořilovského sboru na výstavbu sborového domu na sídlišti Praha – Jižní Město a doporučuje příslušným církevním orgánům a sborům i dalším partnerům, aby tuto akci podpořily.

Záměr výstavby sborového domu na sídlišti a jeho propojení se sociálními službami zaujal církevní zahraniční partnery. Mnozí hosté ze zahraničí Azylový dům navštívili a s projektem se podrobně seznámili.

Záměr výstavby podpořili také představitelé místní samosprávy. Rada zastupitelstva Jižního Města poskytla potřebný stavební pozemek formou dlouhodobého pronájmu, z kvóty Magistrátu na rekonstrukce a opravy církevních objektů byla v roce 2002 přidělena částka 150 tis. Kč.

Rozpočet stavby včetně vnitřního vybavení je téměř 28 mil. Kč. Dosud bylo shromážděno přibližně 6 mil. Kč. Jde o dary členů spořilovského sboru, celocírkevní sbírky a dary církví i jednotlivců z Německa, Velké Británie, Švýcarska, Spojených států a Nizozemí. Pomoc přislíbili již někteří další zahraniční partneři, rádi bychom také získali podporu sponzorů z řad místních podnikatelů

Do výběrového řízení na hrubou stavbu se přihlásilo 9 firem, z nichž byla nakonec vybrána firma TELTRAS a.s. Hrubá stavba byla zahájena v listopadu 2002, její dokončení závisí na finančních prostředcích.

Slavnost položení základního kamene, která se uskuteční 30. března 2003 ve 14 hodin, je příležitostí představit stavební záměr širší veřejnosti.

Investor: Farní sbor Českobratrské církve evangelické
Žilinská 4/1835, 141 00 Praha 4